پیش نوشت:

بیشتر اوقات نقدها و تعریف هایی از فیلم میشنویم باعث میشود، ژانر فیلم هم عوض شوند. تصور کنید دوستی فیلمی به شما معرفی کرد و شما تمام فیلم را میبینید تا به اون قسمتی که اون تعریف کرده برسید

شاید اون قسمت درام یا کمدی باشد آنقدر منتظر آن صحنه میمانید که دیگر فیلم از ژانر اصلی خود خارج میشود و به ژانری که در ذهنتان منتظر رسیدن آن هستید میرسد. خوب یا بد بودنش را نمیدانم اما چیزی بود که روی فیلم دیدن من تاثیر داشت حتی خواندن نقد های فیلم.

پس تصمیم گرفتم قبل و بعد از دیدن فیلم نقدی را نخوانم تا نقدم را بنویسم، هرچند از کامنت هایی که چشمم خورده کمی متوجه قضیه شدم و کمی روی ارزش فیلم روی من تاثیر گذاشته.

شامل کمی اسپویل.

نقد فیلم ونوم (Venom)

نقد فیلم ونوم (Venom)

من و ونوم.

ونوم یکی از دیگر کاراکترهای تخیلی کمیک هاست، مثل همیشه مارول دوست داشتنی دست به کار میشود تا بار دیگر با یک شخصیت  خیالی رویاهای مارا به حقیقت نزدیک کند، بد نیست یادی کنیم از استن لی شخصی که به تازگی از مارول و زمین فاصله گرفت.

یادم میاد وقتی بچه بودم به مرد عنکبوتی چندان علاقه‌ای نداشتم اما به ونوم که فکر میکردم مرد عنکبوتی سیاه هست علاقه داشتم.
بعد از دیدن این فیلم تمام رویاهای بچگی من به یکباره زیر سوال رفت.. اون یک انسان نبود، چرا انسان بود اما تنها انسان و یک لباس ابرقهرمانه معمولی نبود..

ونوم بر خلاف تصور من در حتی به مرد عنکبوتی هم ارتباطی نداشت! البته در اواخر فیلم یک سری چیزها از مرد عنکبوتی نشان داده شد که برای منی که از فضای کامیک دورم چیزی عایدم نشد. اما همچنان انتظار درگیری بین اسپایدرمن و ونوم رو داشتم.. هرچند تصویر اسپایدرمن در هیچ یک از کاورهای فیلم وجود نداشت.

شاید اون یکی تصورم درست میگه و این فقط مقدمه‌ای بر ونوم بود و در آینده مارول مثل همیشه تصمیم به گردهمایی ابر قهرمانانش داره.

 داستان ونوم

هسته‌ی اصلی داستان ونوم برای من جالب و دوست داشتنی هست. دانشمندی که در تلاش برای ایجاد زندگی انسان در سیاره‌ای دیگر است، قابلیت زیستن در سیاره‌ی دیگر چندان با زمان ما فاصله ندارد، هر وقت حرف از سکونت در غیر از زمین میشود ناخودآگاه یاد ایلان ماسک میوفتم. شرایط سیارات دیگر با ما سازگار نیست و این دانشمند موفق به فرستادن چند فضاپیما و برگرداندن چند موجود عجیب به اسم سیمبیوت (Symbiotes) میشود.

همانطور که ما نمیتوانیم آنجا زندگی کنیم و محیط با ما سازگار نیست، برای انها هم سازگار نیست و اینجاست که ایده اتحاد بین انسان و سیمبیوت ساخته میشود. ترکیب این دو موجود میتواند هر دو را زنده نگه دارد در محیط های غیر از سیاره خود. اگر این دو موجود (سیمبیوت و انسان) با هم تطابق داشته باشند ترکیب میشوند و اگر نداشته باشند انسان (به اصطلاح میزبان) میمیرد!

تام هاردی نقش اصلی این فیلم یعنی ادی بروک (ونوم) را ایفا میکند یک شخصیت کاملا درست در یک فیلم درست.

نقد فیلم ونوم (Venom)

نقد فیلم ونوم (Venom)

چند برداشت از فیلم

یکی از چیزهایی که توجه من رو به فیلم جذب کرد بحث منافع شخصی هست، اگر بخواهم یک جمله از شخصیت ریوت یا همان دانشمندمان بگویم، جمله زیر است:

آدم های بزرگ وقتی به چیزهای بزرگ میرسن تنها بر روی منافع تمرکز میکنند.

منافع شخصی برای هر انسانی ارزشمند است و اکثر ماها فقط روی منافع شخصی خودمون متمرکز هستیم و وقتی چنین چیزی در مقیاس بزرگ باشه فاجعه‌ای ایجاد میکنه، شاید به سادگی بتوانیم جان انسان ها را برای رسیدن به اون منافع بگیریم.

 

چیز دیگه‌ای که برایم جذاب بود دیالوگ خانم چن به ادی بعد از اتفاقات ناگوارش بود، وقتی شروع به حال و احوال کرد ادی شروع به گفتن بدبختی هایش کرد و چندی بعد یک مردی با اسلحه آمد و تمام پول هایی که خانم چن داشت رو برداشت که فکر میکنم بدهی یا یک موضوع شخصی بود. که خانم چن تنها یک جمله درباره اون اتفاق به ادی گفت:

زندگی درد داره ادی، این حقیقته

نقاط مثبت و منفی ونوم

(البته فقط از دید من)

نکات مثبت:

  • شخصیت ونوم به خوبی ساخته شده بود و تماشای اون در سراسر فیلم لذت بخش بود
  • نورپردازی و صحنه های فیلم برای من بسیار لذت بخش بود
  • صدای شخصیت ونوم جالب بود
  • صحنه های مبارزه ونوم کار شده بود

نکات قابل پیشرفت:

  • برای شخصیت ونوم چنین صحنه های طنزی بنظر مناسب نمیومد، ترجیح میدادم تمام فیلم بصورت جدی دنبال شود و صحنه های کمدی خیلی ریز تر میبود
  • نقش انی را شخص دیگری ایفا میکرد
  • زمان بیشتری به نقش ونوم داده میشد

 

پی نوشت ها:

فیلم هایی که بعد از دیدن این فیلم دوست دارم ببینم:

– فیلم های تام هاری خصوصا (Dunkrik, Band of Brothers, the dark knight, inception )

– فیلم های میشل ویلیامز ( Shutter Island , Manchester by the sea )

– خواندن کمی کمیک

– مطالعه بیشتر در باب موجودات فضایی

– دیدن مرد عنکبوتی شگفت انگیز

– ونوم وقتی با یو نوشته شود یک کمپانی تولید کفش و لباس ورزشی و کاپشن میشود :دی

 


مهدی درویشی

مهدی درویشی هستم !

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *