مهدی درویشی

به بهانه‌یِ روز معلم

روز معلم

چند هفته‌ی پیش برای چند روزی در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از دریا بودیم، جایی که وجود زمین رو بهتر می‌شد حس کرد جایی که هنوز ما انسان‌ها بطور کامل تصرف نکردیم، جایی نزدیک دماوند. سنگ‌هایی که وجود داشت متفاوت بود رنگ‌های متفاوتی داشتن دوست داشتم بعضی از اون‌ها رو بردارم اما باید مسافتی اون‌هارو حمل می‌کردم هر چند اضافه بار نمی‌خورد اما حمل نکردنش محدودیت کمتری برای جسم داشت

داشتم فکر می‌کردم این همه مسافت و وزن رو در قبال چه چیزی مبادله می‌کنم، بده بستانی بین جسم من و زمین.
هر چند کل من در آینده‌ی دور برای زمینه اما فعلا می‌تونیم معامله کنیم و خب این امیدی برای زندگی هست. سنگ‌های قشنگی بودن می‌شد برای زیبایی استفاده کرد اما کافی نبود یکی از سنگ‌ها که رنگ تیره‌ای داشت دونه‌های درخشانی رو توی خودش حل کرده بود، دونه‌هایی که اگه ما انسان‌ها داشتیم اشرف تر مخلوقات می‌شدیم اون سنگ سوالاتی به من داد، سوالاتی مثل اگه سنگ‌ها نبودن چه اتفاقی می‌افتاد؟ چطور سنگ‌ها رنگی شدن؟ این سنگ چطور اولین نیزه‌های ما برای مقابله بود؟ ما نسل‌های زیادی از جانداران رو منقرض کردیم این سنگ‌ها ابزاری بودن، اگه سنگ نبود تکامل ما طور دیگه بود؟ توی جهان‌های دیگه سنگ‌های متفاوتی هست؟ و از همین دست سوال‌های بی سر و پا و گردن. حالا معامله با زمین ارزش داشت و سنگ‌هارو برداشتم.

ما روزانه اطلاعات زیادی دریافت می‌کنیم که دسته‌ بندی خاصی توی مغز ما ندارن، وقتی سوال نباشه دریافت اطلاعات یحالت بی معنی به خودش می‌گیره ما نیاز به سوال داریم تا قفسه بندی طبقات توی مغز بهتر شکل بگیره، توی مهارت یادگیری میگن اگه می‌خوای یادگیری بهتر اتفاق بیوفته جواب یک سوال رو پیدا کن یا یک سوال برای اطلاعاتت طرح کن اون سوال شبیه یک برچسب روی اطلاعات دسته بندی نشده‌ی مغز می‌مونه که برای بازیابی بهمون کمک می‌کنه. شکل گیری سوالات دانسته‌های زیادی بهمون اضافه می‌کنن چرا که با داشتن سوال ما می‌ریم دنبال جواب و جواب هر سوال اطلاعاتی رو به ما اضافه می‌کنه اطلاعاتی که دسته بندی شده هست و با تجربه شخصی که داشتیم همراهه.

معنی معلم در فرهنگ لغت به معنای آموزگار، آموزنده، پرورش دهنده و .. هست هر سوالی که در ما ایجاد می‌شه با نیم نگاهی به پاراگراف بالا باعث افزایش اطلاعات و دانش ما می‌شه و افزایش دانش باعث رشد و پرورش ما می‌شه (چطورش رو اینجا بخونید)، هر سوال می‌تونه ما رو رشد بده و هر کسی که در ما ایجاد سوال کنه به نوعی معلم (پرورش دهنده) ماست. اون سنگ‌ها برای من معلم بود.. خوشحالم از این‌که معلم‌های زیادی داشتم و از تمامی اساتیدی که برای من ایجاد سوال کردن ممنونم.


من روز معلم رو به تمامی موجودات زمینی و فرازمینی جاندار و غیرجاندار تبریک می‌گم.

نوشته‌های قبلی من به ترتیب انتشار:

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *