مهدی درویشی

سلاحی به نام دانش: دانش قدرت است!

knowledge is power

اگر بیخیال داستان علم بهتر است یا ثروت بشیم چند وقتی هست به معنی جمله‌ی «دانش قدرت است» فکر می‌کنم، زمانی که به یک مسئله فکر می‌کنیم تمام چیزها رو با دید اون تفسیر می‌کنیم علت رو دقیق نمیدانم اما احتمالا برمیگرده به دسته بندی اطلاعات توسط مغز و خطاهای شناختی مغز که برای سنجش و بررسی بیشتر از آخرین اطلاعات استفاده می‌کنه، به این صورت که اگر فیلم درامی ببینیم و بعد دیدن نظرمون رو درمورد رضایت از زندگی بپرسن احتمالا رضایت پایین‌تری خواهید داشت.

چند وقتی هست که مسائل را به دید «دانش قدرت است» می‌بینم و فکر می‌کنم نوشتن در نظم دادن به اطلاعات پراکنده و جمع‌بندی کمک زیادی می‌کنه. ترجیح میدهم قبل شروع کلمات رو بررسی کنم:

کمی درباره‌ی واژه‌یِ دانش

چیزی که در ویکی پدیا هست بنظرم منظور من و مفهوم کلمه‌ی دانش رو می‌رسونه:

دانش[۱] یا معرفت، آشنایی، آگاهی، یا درک فرد یا چیزی مانند حقایق، اطلاعات، شرح و یا مهارت‌ها است که از طریق تجربه یا آموزش از طریق ادراک، کشف یا یادگیری به دست می‌آید.

به فرض شما با چند کورس آنلاین شروع به یادگیری برنامه‌نویسی می‌کنید و بعد از مدتی تمرین و کدنویسی تا حدی مهارت کدنویسی رو بلد هستید و می‌تونید از دانش برنامه‌نویسی استفاده کنید، یا درس ارتباط موثر رو می‌گذرونید و چند کتاب درباره ارتباطات می‌خونید و سعی می‌کنید از مطالبی که یاد گرفتید در زندگی شخصی استفاده کنید تا تبدیل به مهارت بشه و اینجا هم میشه گفت شما دانش ارتباطات رو تا حدی می‌دونید.

کمی درباره‌ی واژه‌یِ قدرت

قدرت در اصطلاح علوم اجتماعی به معنی توانایی افراد یا گروه‌ها برای دست‌یابی به هدف‌ها یا پیش‌برد منافع خود از راه واداشتن دیگر افراد جامعه به انجام‌دادن کاری خلاف خواستهٔ آن افراد است. قدرت یک مزیت اجتماعی است که در قشربندی مورد توجه قرار می‌گیرد. (ویکی پدیا)

فرض کنید شما می‌خواهید با شخصی دوست بشید و میرید مهارت‌های ارتباطی و موضوعات مرتبط رو می‌گذرونید، حالا شما به یک سری مسائل آگاهید و کمی دانش بیشتر دارید و از اون می‌تونید برای رسیدن به هدفتون ـ دوست شدن با اون شخص ـ استفاده کنید، اما منظور من همیشه برخلاف خواسته‌ی فرد نیست و شاید بهتر باشه از قدرت از واژه‌ی توانایی استفاده کنیم، حساس بودن به کلمات بنظرم خوبه اما باعث میشه بیخیال نوشتن این نوشته بشم.

رسیدن به راس هرم غذایی توسط دانش

هراری میگه که انسان‌ها با کمک آتش و چیزهای دیگه تونستن در بالای هرم غذایی قرار بگیرن و توانایی روشن کردن آتش در گذشته نیاز به دونستن نحوه‌ی ایجاد جرقه و چیزهای دیگه بود و این دانش در گذشته و دانش‌های جدیدتر باعث شد تا ما امروز توانایی غلبه بر تمامی حیوانات حتی حیوانات درنده هم داشته باشیم.

قدرت یک میمون شاید چند برابر ما باشه اما توانایی (دانش) ساخت نیزه ـ‌ اگه روش کارکرد یک نیزه رو دانش در نظر بگیریم و طریقه‌ی استفاده و ساخت اون رو مهارت و توانایی ـ باعث میشد که قدرت ما بیشتر از میمون باشه، هرچند که قدرت یک میمون چند برابر انسان هست اما در عصر حاضر ما با کمک دانش تونستیم قدرت جسمانی رو کنار بذاریم و قدرت رو از دست اون‌ها بگیریم.

این روزها مثال‌های زیادی از دانش برای کسب قدرت هست و دیگه میمون‌هایی برای غلبه بر اون‌ها نیست بلکه این در تمامی روابط انسانی هم به کار میره، افرادی با دانش و توانایی مدیریت مجموعه‌های انسانی رو میگردونن، یک بازاریاب با کمک مهارت فروش می‌تونه شما را ترغیب به خرید محصولش کنه، یک مدیرفنی با دانش و تجربه می‌تونه چندین نیروی برنامه‌نویس رو هدایت کنه و یک مدیر محصول با دانش چندگانش توانایی تسلط بر روی چندین سبک نیرو مختلف رو برای پیش برد محصولش رو داره.

دانش برای اثبات

چند روز قبل عید خریدی در فرادرس انجام دادم اما موفقیت آمیز نبود و بعد از پیگیری گفته بودن خریدی با چنین شماره کارتی ثبت نشد و احتمالا با تعداد تراکنش بالا اختلالی در سیستم بود و اینجا دانش بانک اطلاعات تونست کمک کنه تا قدرت اثبات انجام تراکنش از سمت مهدی رو داشته باشم

معمولا بابت ویژگی یکپارچگی (خاصیت جامعیت) تراکنش‌ها زمانی که مبلغی از حساب کم میشه به حساب مقصد باید واریز بشه یا اگه مشکلی بود برگشت داده بشه حالت دیگه‌ای نیست تراکنش اون وسط جایی نمیره و گم نمیشه و برای تمام این عملیات سیستم لاگ گیری (ثبت اتفاقات) هست. طبق این حالت احتمالا واریزی باید در دیتابیس و گردش مالی سایت ثبت شده باشه چرا که مبلغ از حساب من کم شده و از طرف بانک برگشت داده نشده.

و بعد از گفتن متن بالا پشتیبان اسکرین شات کسر موجودی رو خواست و بعد محصول من به دستم رسید.

دانش برای حقوق انسانی

دوران تحصیلی غیر دانشگاهی منم در زمانی بود که هنوز جمله‌ی «تا نباشد چوب تر فرمان نبرد گاو نر» کاربرد داشت و خب چندبار برای منم پیش اومد اما هیچ‌وقت مسئله‌ی من درد جسمانی ضربه نبود، این حرکت بیشتر از درد جسمانی، درد روحی داشت و ناراحتم می‌کرد که چرا این کار رو کرد برای من نوعی بی احترامی محسوب میشد چرا که می‌تونستم به خانواده بگم و اون‌ها این کارش رو تایید نمی‌کردن

اگه کمی درمورد حقوق انسانی این مسائل بیشتر آگاه بودیم چنین اتفاق‌هایی کمتر می‌افتاد میشد مثل الان از مثال قدرت جسمانی بیشتر میمون در برابر دانش کنونی انسان استفاده کرد و حداقل دانش باعث ایجاد قدرتِ جرعت میشد تا نادرست بودن کار رو بگیم.

دانش برای کسب شغل

بنظرم ترکیب دانش نوشتن رزومه‌ی درست، نحوه ارائه، خوب صحبت کردن و صحبت خوب کردن، اتیکت‌های رفتاری، کمی برندسازی، ارتباطات و شبکه‌سازی و دانش‌های دیگه می‌تونیم جایگاه شغلی بهتری داشته باشیم، شاید در دنیای مدرن فقط صرف متخصص بودن در یک مسئله باعث موفقیت ما نشه، کارفرما متخصصی رو که در اتاقِ تاریک با در بسته باشه رو نمی‌بینه اما یک کارآموز با دانش پراکنده‌تر توانایی استخدام رو داره (مفهوم دانش با شوآف متفاوت هست)

دانش برای رسیدن به آرامش

وقتی کمی درباره دانش رفتار انسان و کارکرد مغز بدونیم، خیلی ازرفتارها و واکنش‌هایی که از سمت دوستانمون می‌گیریم برامون عادی‌تر میشه و دلخوری و خورد شدن اعصاب کمتری برای ما داره و درک می‌کنیم علت کارش رو.

خاصیت منطق این هست که بخواید چه چیزی رو اثبات کنید و بنظرم دانش در هر مسئله‌ای می‌تونه توانایی اثبات و قدرت بیاره چه ساخت یک بمب برای نابودی باشه، چه کنترل جانداران (انسان) برای پیشرفت باشه، چه ساخت یک کسب و کار باشه، چه هزینه‌ی کمتر برای مارکتینگ باشه، چه نمره‌ی بهتر گرفتن از درس باشه، چه محبوب کردن خودمون در بین جمع و چه زندگی راحت‌تر!

مفهوم این حرف میشل فوکو رو نمی‌دونم اما اگه «قدرت همه چیز را خلق می کند»
دانش توانایی رسیدن به قدرت هست.

نظرات (۶)

 • پینگ بک : همیشه یکی هست که خوب درس نده – مهدی درویشی

 • سفارش کیک اصفهان
  ۱۳۹۹/۰۱/۱۳ - ۱۱:۴۵ ب٫ظ

  به نظره من همیشه دانش یک قدرت نیست البته تو این دوره زمونه.آدما بیشتر به پولت نگاه میکنند تا دانشت

  پاسخ
  • مهدی درویشی
   ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ - ۴:۴۲ ب٫ظ

   بنظرم پول دقیقا یکی از همون مفاهیم ساختگی هست که توسط دانش ساخته شده، نگاه ما به پول بعنوان یک قدرت، خودش می‌تونه نوعی نمایش قدرت باشه؛ یعنی دانشی که تونست کاری کنه ما انسان‌ها پول رو بعنوان یک قدرت ببینیم!
   درسته آدم‌ها به پول نگاه می‌کنن نه دانشت، ماجرا این هست که تو آدم‌‌ها رو بر چه اساس نگاه می‌کنی.

   پاسخ
 • شهلا صفائی
  ۱۳۹۹/۰۱/۱۵ - ۱:۴۱ ب٫ظ

  تا الان این‌جوری بهش نگاه نکرده بودم. با ساختار خوبی مفاهیم رو به هم ارتباط دادی.
  من هم فکر می‌کنم دانش هنوز قدرتمندترین سلاحه خصوصا اگه توی دست آدم باهوشی هم بیفته!

  پاسخ
  • مهدی درویشی
   ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ - ۲:۱۴ ق٫ظ

   این‌جا بیشتر جنبه مثبت دانش رو دیدیم در صورتی که دانش می‌تونه خیلی هم خطرناک باشن و دقیقا قضیه همون باهوش بودن وسط باشه، قشنگ این رو می‌تونم درک کنم که وقتی حتی یه خطی می‌خونم و چقدر کارها با اون میشه کرد! شاید یه خط اغراق آمیز باشه اما جمع چند یک خط شاید یک پاراگراف بشه و جمع چند پاراگراف یه چیز بزرگ تر و پیوستگی این مطالبی که مثل پازل کنار هم جمع میشن می‌تونه چیز جالبی بشه
   مرسی از وقتی که برای خوندن گذاشتی خوشحال شدم :))

   پاسخ
 • پینگ بک : به بهانه‌یِ روز معلم – مهدی درویشی

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *