کیمیاگر هم جزو کتاب هایی بود که مدت زیادی دلم میخواست بخونم، براساس تکلیفی داوطلبانه صوتش که به گفتار دلنشین محسن نامجو بوده به دستم رسید و سریع شروع به گوش دادنش در وقت های پِرتم کردم.
در هر قسمت جملات فوقِ زیبایی وجود داشت که میشد ساعت ها بهش فکر کرد، و هر جمله ای که برایم جالب بود رو در یاداشتی اضافه میکردم و امروز تصمیم گرفتم برداشتم از یکی از جملات رو بنویسنم.

لطفا شتر نباشیم !
لطفا شتر نباشیم !

اواخر پارت بیست و سوم کیمیاگر خطاب به جوان:

فردا شترت را بفروش و یک اسب بخر، شتر ها خیانت کارند هزاران قدم برمیدارند و هیچ اثری از خستگی نشان نمیدهند اما یک دفعه از پا می افتند و میمیرند، اما اسب ها کم کم خسته میشود و آدم همیشه میتونه بفهمه چقدر از آنها انتظار داشته باشه !

با این جمله مجبور به تفکر شدم مشخص بود میشد چندین ساعت فکر کرد راجبش.
به دوستایی فکر کردم که چند ساله براشون مُردم، به آدم هایی که بدون دونستن هیچ دلیلی ترک شدن، به افرادی که چند ساله هیچ برخوردی نداریم، به آدم هایی که تو جمع نادیده میگیریم!
فکر کنم زمانش رسیده، باید بریم به درون خودمون بگیم چته؟!

اگه حرفی ناراحتمون کرد، اگه از رفتارِ کسی دلخور شده ایم شاید برداشتمون اشتباه بوده، شاید ادراکموندرست نبوده و هزاران شاید دیگر… لابد پیش خودمون گفتیم زشته! درباره رفتارش صحبت نکنیم و با سکوتمون تصور احترام را داشتیم که یک خیانت بزرگ بوده…
حتی یک فرصت کوچک ندادیم تا بفهمیم قضیه چیه، فقط قضاوت کردیم و مُردیم و خلاص !

یادم میاید دوران ابتدایی داستان لاکپشتی را برایمان میگفتند که مقصود چنین بود: “ لعنت بر دهانى كه بى ‏موقع باز شود ! “ ، کاش داستانی درباره “ لعنت بر دهانی که به موقع بسته باشد “ هم میگفتند..

ما ظرفیتمان را به طرف مقابل نگفتیم و آن هم شاید ناخواسته حرفی که برایش عادی بوده رو زده و بهمون برخورده، میدانید مقصر ماییم نه آن شخص.. 
بله ما خیانت کاریم، به خودمان، به فرزندمان، به همسرمان، به اطرافیانمان، به دیگران و حتی به زندگی خیانت کردیم…


مهدی درویشی

مهدی درویشی هستم !

3 دیدگاه

آنیتا · ۹۷/۰۴/۲۸ در ۱۲:۲۷ ق.ظ

قشمگ بود قلمتون…لذت بردم..ممنون

    مهدی درویشی · ۹۷/۰۴/۳۰ در ۹:۱۰ ب.ظ

    لطف دارین ممنونم از شما و وقتی که برای خوندن گذاشتین 🙂

انگیزه: مشاور، شرکت هرمی، کنکور، من - مهدی درویشی · ۹۷/۰۴/۱۵ در ۶:۳۱ ب.ظ

[…] اسم موسسه به بد بودن و تخریب اون نیست. پیشنهاد میکنم پست شتر نباشیم رو مطالعه کنین تا بهتر منظورم رو متوجه بشین . پی نوشت: […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *