مهدی درویشی

کشف جهان خارج

حدود چهل هزار سال پیش قبل ازبه وجود اومدن تمدن‌ها، ادیان و فرهنگ‌ها، لوازم کشاورزی و صعنتی جهان انسان به محیط خودش محدود بود، عدم وجود لوازم نقلیه سختی نقل مکان کردن را افزایش می‌داد به طوری که سفرهایی که امروز در یک روز می‌ریم شاید چندین ماه طول می‌کشید و خب بابت نبود سوپرمارکت احتمالا این سختی چندین برابر می‌شد.

این مسئله سختی سفر موانع زیادی داشت مسئله تنها نبود سوپرمارکت و وسایل نقلیه نبود. یه مانع اساسی وجود داشت و اون دریا بود.. دریا انسان رو محدود کرده بود در جهان خودش (آسیا-آفریقا) راه حل عبور هم چندان ساده نبود جاندارانی این توانایی رو داشتند تا هزاران سال تکامل پیدا کنند و مثل ماهی‌ها باله در بیارن یا مثل نهنگ دماغ‌شون رو بدون عمل کردن به بالای سرشون انتقال بدن، اما این روند هزاران سال زمان نیاز داشت و گونه انسان دنبال روش دیگه‌ای بود تا تونست از محدودیت کشف دنیای بیرون که دریاها بود رهایی پیدا کنه، راه حل امروز سادست؛ کشتی. اما اون زمان قایق جلوی هزاران سال تکامل بیهوده رو گرفت تا تمرکز روی چیزهای دیگه بره و برای اولین بار انسان از جهان خودش خارج بشه. همین روند ادامه پیدا کرد گونه انسان علاقه‌مند بود آمریکارو هم کشف کنه مناطق سیبری یخبندان عجیبی داشت که شاید هیچ بخاری جواب‌گو نبود گونه‌ی انسان بار دیگه با سوزن وارد شد ولایه ‌های پوست‌، چرم و خز رو به هم پیوند داد تا لباس و کفشی برای حل چالش سرما پیدا کنه. دوباره انسان توانایی این رو داشت تا به خارج از جهان خودش سفر کنه.

جهان انسان بزرگ و بزرگ‌تر می‌شد، انسان تمدن هارو ساخته، آمریکا کشف شده، ماداگاسکار و گالاپاگوس کشف شده، گونه‌ی انسان پای روی ماه می‌ذاره، انسان هفته‌ی پیش به ایستگاه فضایی می‌ره، مریخ رو جستجو می‌کنه و … برای هر کشف جهان خارج محدودیتی وجود داشته و انسان تک تک اون‌هارو حل کرده و هم‌چنان در حال حل کردنه.

اما ما انسان‌های عادی توانایی کشف رو نداریم، پر از جهان خارج و محدودیت‌هایی هستیم که هیچ اقدامی برای اون نمی‌کنیم ما همون گونه‌ایم اما با گوشی‌های هوشمندی که محدودیت عجیب عصر ما برای کشف جهان خارج هستند، در حقیقت ما دیگه توانایی کشف رو با این محدودیت نداریم اسکرول می‌کنیم و تنها می‌تونیم پشت مانیتورها مشغول تماشای کشف جهان‌ها باشیم چون توانایی رهایی از محدودیت جدید ما یعنی شبکه اجتماعی کار سختیه؛ چرا که این محدودیت محصول طبیعت نیست و ما انسان‌های طبیعت هستیم.


امضاء از طرف یه هوموساپینس به دنبال رهایی از محدودیت و کشف جهان خارج؛ مهدی.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *