نابودی (Annihilation)، به معنای واقعی نابودی را به تصویر میکشد، در سرتاسر فیلم حس مبهم‌یت همراهیتان میکند و باید دنبال پاسخ سوالی باشید که پاسخش «نمیدونم» یا با لفظ “I don’t Know” بدون حرکت دادن لب هاست!
علت جف واندرمر است، نویسنده رمان سه‌گانه این اثر عجیب و مبهم.

نقد فیلم نابودی (Annihilation)

نقد فیلم نابودی (Annihilation)

نابودی، داستان یک زیست شناس به نام لینا (با بازی ناتالی پورتمن) هست که سابقه هفت سال فعالیت در ارتش را دارد و اکنون یک پژوهشگر و استاد دانشگاه است و حالا زمان آن است که در منطقه‌ای به نام منطقه ایکس به همراه چند پژوهشگر دیگر که همه خانم هستند وارد فضایی به نام شمیر که حالت ماوراطبیعی دارد شوند.

نقد فیلم annihilation

شمیر: یک حباب در حال رشدِ شگفت انگیز.

این فضا یک ماجراجویی یک طرفست و راه بازگشتی ندارد اما افرادی که داوطلب میشوند کسانی هستند که دنبال چنین چیزی هستند، احساسی شاید فراتر از افسردگی و وقتی وارد فضای شمیر میشوند دچار اختلال روحی شدید تری میشوند که از توصیف آن باز میمانند و علت اصلی این اختلال تغییر یا به تعبیر بهتر ترکیب یا بهم ریختگی دی ان ای جانداران با هم هست.

نقد فیلم نابودی (Annihilation)

نقد فیلم نابودی (Annihilation)

داستان فیلم ترکیبی از موضوعات مختلف زیست، سرطان، سلول، بیگانه، ماورا، تکامل، بحران هویت، فلسفه و دیگر چیزها است و از هر طرف شما را وادار به فکر کردن میکند شخصیت های فیلم بسیار پیچیده هستند و احساسی که دارند فراتر از درک شدن است، چیزی که نمیتوانند به سادگی بیان کنند و از طرفی درگیری های درونی شخصیت ها درک فیلم را کمی سخت میکند و کسانی بهتر فیلم را میفهمند که نمیتوانند خود را بفهمند.. تنها چیزی که سرتاسر داستان همراهتان است ابهام است و این ابهام تمام توجهتان به فیلم را تا لحظه آخر جذب میکند.

نقد و بررسی فیلم نابودی (Annihilation)

تکامل و دی ان ای

و در آخر پاسخ بیشتر سوالاتی که حین دیدن فیلم در ذهن مخاطب شکل میگیرد همان «نمیدونم» هست و البته کارگردان جواب این نمیدونم ها را به عهده‌ی برداشت مخاطب گذاشته.

به دیالوگ های فیلم چندان دقت نکردم اما دیالوگی که نمیدانم چه چیزی باعث بولد شدن آن شد دیالوگ دکتر ونترس به لینا بود که در دیگر نقد هایی که خواندم بود:

تقریبا هیچکدام ما خودکشی نمی‌کنیم اما همگی دست به خود ویرانگری می‌زنیم. بالاخره روزی خواهد رسید که الکی شویم، مواد مصرف کنیم یا شغل و ازدواج خوبی که داریم را خراب کنیم. 

نمیدونم، نام دیگری برای فیلم نابودی

داستان دقیقا تداعی کننده دیالوگ «ما تئوری زیادی داریم اما حقایق کم» هست، یک داستان شگفت انگیزِ غیرقابل حدس. موسیقی متن اسرارآمیز و دلهره‌آور بودن داستان رو چندین برابر میکند و باعث سکوت مطلقتان برای درک یک چیز غیرقابل درک میشود. فلش بک های داستان لذت فیلم را چندین برابر میکنند و به ما میفهماند چرا لنا از این ماجراجویی پرابهام که پر شده از ناشناخته ها دست نمیکشد!

اگر بخواهم داستان را برای کسی تعریف کنم چیزی جز نمیدونم ندارم که بگم و فکر میکنم دلیلش ناتوانی در درک داستان برای من هست. این تنها یک فیلم علمی تخیلی نیست و میتواند از ترکیب چندین فیلم در ژانرهای مختلف باشد..  وقتی در حال تماشای این فیلم هستید یاد بسیاری از فیلم ها میوفتید: برای من یادآور Prometheus و alien covenant، Rampage است با پایانی کاملا متفاوت.

حتی برای پایان این پست هم از تنها چیزی که استفاده میتونم کنم واژه نمیدونم هست..

 

پی نوشت ها:

– فیلم به کارگردانی الکس گارلند هست

– فیلم های مکمل Ex Machina, Life, Arrival

– ساخته شده در سال ۲۰۱۸


مهدی درویشی

مهدی درویشی هستم !

4 دیدگاه

دانشجوی همیشگی مدیریت · ۹۷/۰۹/۱۴ در ۵:۰۹ ب.ظ

پیشنهاد میکنم پلیس آهنی ۱ را ببینید
ارزش دیدن بعد از گذشت ۳۰سال از ساخت آن را دارد

  مهدی درویشی · ۹۷/۰۹/۱۵ در ۸:۳۷ ب.ظ

  سلام، حتما.. هنوز نسخه ۲۰۱۴ رو هم ندیدم توی لیست قرار میدم، تشکر از وقتی که برای خوندن گذاشتین.
  ممنونم بخاطر نظرتون که باعث شد با وبلاگتون آشنا بشم و استفاده کنم 🙂

صبا · ۹۷/۰۹/۱۵ در ۱۱:۱۶ ب.ظ

سلام مهدی گفتم یکم اینور هم بیام
آخ که چه قدر انتخاب ناتالی پرتمن واسه این نقشا خوبه
من ندیدم این فیلمو باید ببینم

  مهدی درویشی · ۹۷/۰۹/۱۶ در ۵:۱۰ ق.ظ

  سلام صبا !
  چقدر خوشحال شدم کامنتت رو دیدم..
  ببین ناتالی پرتمن تنها کسی بود که میتونست از پسش بر بیاد، اون حس و حالش، طرز نگاهش، حالت افسردش، توی خلع بودنش که توی فیلم Brothers و v for vendetta هم بود!
  حتما ببین اولش با خودم گفتم چقدر مسخرست چرا اینجاهارو نمیفهمم و گم میشم، بعد فکر کردم شاید درک من پایینه.. باید دوباره ببینم خودم
  ممنون از اینکه سر زدی 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *