اختراع چرخ در تمامی جهات

همه ما درباره مثال معروف چرخ را دوباره اختراع نکن در همه جا و همه حالات شنیدیم.

در برنامه نویسی برای بسیاری از کارها تنها یک کتابخانه‌ی از پیش نوشته شده ای را فراخوانی می کنیم و از متدی استفاده می کنیم.

در رباتیک هم از قطعات از پیش تولید شده و کرم های فلزی به اسم مقاومت در مدارات استفاده می کنیم. اصلا تبدیل به یک شعار بین توسعه دهندگان شده و منم مخالفش نیستم.

در خانه هایمان، در صنایع و حتی در غذاها از این چرخ های از پیش تولید شده‌ی لعنتی استفاده می کنیم. به بهانه‌ی مصرف بی رویه زمان، مصرف گرایی را به حد رسانده ایم.

روایتی از اسپیس ایکس، ایلان ماسک و استیو دیوید.

استیو دیوید (Steve Davis) دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آکسفورد در رشته‌ی هوا فضا مشغول اضافه کردن مدرک دیگری در کنار مدارک آکادمی اش در رشته های امور مالی، مهندسی مکانیک و فیزیک کاربردی بود.

بیست و دومین نفر استخدامی در شرکت اسپیس ایکس بوده و الان دوازدهمین مدیر ارشد اسپیس ایکس شد. یکی از کارمندان فوق العاده که روزانه ۱۶ ساعت در شرکت کار میکرد و بازدهی به اندازه ۱۱ کارمند را داشت.

اسپیس ایکس به یک فعال کننده نیاز داشت که فعالیت دستگاه ترازی را که برای هدایت قسمت بالای فالکون ۱ استفاده میشد، کنترل کند. دیویس هیچوقت قبلا تجربه‌ی ساخت یک قطعه را در زندگی‌اش نداشت و طبیعتا به دنبال تامین کنندهای گشت که بتواند این فعال کننده الکترومکانیکی را به او بدهد.

موشک فالکون 1 اسپیس ایکس

موشک فالکون ۱ اسپیس ایکس

او یک قیمت ۱۲۰ هزار دلاری به دست آورد. دیویس میگفت ایلان خندید و گفت از دربازکن گاراژ ماشین پیچیده تر نیست. بودجه تو پنج هزار دلار است. خودت یک فکری برایش بکن. دیوید ۹ ماه از وقتش را صرف ساخت این قطعه کرد و سرانجام با هزینه ۳.۹۰۰ دلار این قطعه را ساخت.

چرخ را دوباره اختراع کن !

باز هم میگویم من مخالفش نیستم اما شاید گاهی نیاز باشد کتابخانه ها و مقاومت های لعنتی را دور بیندازیم و دست به کار شویم تا بهترش را بسازیم. هر چیزی که ساخته شود میتوان چیزی بهتر از آن چیز ساخته شده ساخت. اگر توانایی و وقتش را داریم کامل گرایی را کنار بگذاریم و یک چرخ زیبا اختراع کنیم.

شاید گاهی نیاز باشد چرخ را دوباره اختراع کنیم و به کلیشه چرخ را دوباره اختراع نکن متوقف نشویم.

پی نوشت: دیوید قبل از ساخت این قطعه چیزی نساخته بود اما هزاران چیز ساخته شده را دیده بود. در ابتدای راه نیاز به ساخت چیزی نداریم و در انتها هم شاید نیاز نداشته باشیم.


مهدی درویشی

مهدی درویشی هستم !

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *